Trasa zwiedzania stanu Queensland (od Cairns do Bowen)

kangur-australia

Stan Queensland należy do najchętniej odwiedzanych stanów Australii. Zdecydowanie zaliczam się do entuzjastów tej części krainy kangurów, a powodów, dla których można zakochać się w stanie Queensland, jest wiele. Wymieniając główne zalety tej części Australii, uwzględniłabym całoroczną, upalną pogodę, nieziemskie plaże, dzikie zwierzęta i możliwość doświadczenia prawdziwych cudów natury, jak np. Wielka Rafa Koralowa.

Nasza trasa zwiedzania stanu Queensland liczyła ponad 2 tysiące kilometrów i w całości pokonaliśmy ją kamperem. Dla nas osobiście podróżowanie domem na czterech kółkach stanowiło dodatkową atrakcję. Dawało nam swobodę zwiedzania i modyfikowania planów w trakcie wycieczki. Wiele niesamowitych miejsc napotkaliśmy na naszej drodze zupełnie przypadkiem. Przykładem niech będą poniższe pola herbaciane, które były wspaniałą odskocznią od ciągnących się kilometrami pól trzciny cukrowej. Na miejscu można było zakupić herbatę w „samoobsługowym sklepiku”, wrzucając 5$ do puszki, stojącej obok torebek z herbatą.

pola-herbaciane
Pola herbaciane spotkane w trakcie podróży po stanie Queensland

Komu poleciłabym odwiedzenie stanu Queensland?

 • Wielbicielom pięknych plaż – ciężko jest zobaczyć je wszystkie.
 • Fanom sportów wodnych – fale i wiatr sprzyjają surferom i nie tylko.
 • Entuzjastom pól kempingowych – od najprostszych zaopatrzonych w toalety, do takich które oferują kino pod chmurką i baseny ze zjeżdżalniami.
 • Miłośnikom przepięknych krajobrazów.
 • Niebojącym się dzikich zwierząt – ten punkt dotyczy praktycznie całej Australii, w stanie Queensland największe niebezpieczeństwo stanowią zwierzęta wodne (rekiny, krokodyle, meduzy – w zależności od regionu).
 • Lubiącym snorkeling czy nurkowanie – w stanie Queensland można nurkować na przepięknych rafach koralowych.

Informacje praktyczne:

 • Wiza dla Polaków: o ważną przez rok wizę turystyczną aplikujemy online. Jednorazowo na wizie możemy przebywać w Australii przez okres 3 miesięcy.
 • Waluta: dolar australijski 1 AUD = 2,60 PLN
 • Prawo jazdy: polskie prawo jazdy musi być potwierdzone przez tłumacza przysięgłego na język angielski. W całej Australii obowiązuje ruch lewostronny.
 • Czas: +9 godzin w stosunku do czasu polskiego.
 • Pogoda: średnia roczna temperatura 25°C, największe prawdopodobieństwo opadów od listopada do lutego.

Nasza trasa zwiedzania stanu Queensland – od Cairns do Bowen

W tym poście opisuje zaledwie połowę naszej wyprawy kamperem po wschodnim wybrzeżu Australii. Z Bowen wyruszyliśmy do Gold Coast, wzdłuż przepięknych australijskich plaż.


Atrakcje na trasie zwiedzania północnej części stanu Queensland:

Cairns

cairns-australia
Laguna w Cairns

Naszą wycieczkę po stanie Queensland rozpoczęliśmy od uroczego miasteczka Cairns.

To, o czym szczególnie musicie pamiętać przyjeżdżając do Cairns (dotyczy większości stanu Queensland), to pohamowanie pokusy wskoczenia do oceanu. W otwartych akwenach wodnych czyhają niebezpieczne zwierzęta wodne. Do najgroźniejszych z nich można zaliczyć: meduzy, rekiny, a także krokodyle, z którymi spotkania często kończą się tragicznie. Zazwyczaj przy wejściu na plażę znajdują się żółte, ostrzegawcze tabliczki, których lepiej nie bagatelizujcie! W mieście zapewniono bezpłatny basen, z którego możecie korzystać do późnych godzin nocnych.

Po całym dniu zwiedzania, bądź zażywania kąpieli, polecam wam wieczorny spacer promenadą, wzdłuż oceanu. Możecie spodziewać się dużej ilości nalatających nad waszymi głowami nietoperzy (ikony miasta Cairns), które o zmroku tworzą niepowtarzalny klimat.

Dla nas osobiście Cairns było bazą wypadową do dwóch pobliskich atrakcji: lasów deszczowych Kurandy i Wielkiej Rafy Koralowej na Green Island.

ptak-cairns
Ptak w Cairns

Kuranda Scenic Railway

kuranda-scenic-railway
Kuranda Scenic Railway
 • czas wycieczki: pół dnia;
 • cena biletu: 76 AUD (dorosły); 38 AUD (dziecko).

Po raz pierwszy koleją po Australii jechaliśmy na naszych wakacjach w stanie Wiktoria. W trakcie tamtej wycieczki przekonaliśmy się, że tego typu atrakcja jest niesamowitą przygodą zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych uczestników wyprawy. Tym razem malownicza trasa widokowa składała się z wodospadów, lasów tropikalnych i kilkudziesięciu tuneli wyrytych w masywach górskich.

trasa-kuranda-railways
Widok z pociągu na Stoney Creek Falls

Dodatkową atrakcją może być również przejażdżka kolejką linową, której trasa przebiega nad koronami soczyście zielonych lasów deszczowych. Bilety, jak i informacje o poszczególnych stacjach znajdziecie na stronie kolei. W trakcie niesamowitej wycieczki krętą trasą wzdłuż gór będziecie mogli podziwiać Stoney Creek Falls, jak i przepiękny Barron Falls, będący częścią Barron George National Park. Przy wodospadzie Baron pociąg robi kilkunastominutowy przystanek, gdzie macie możliwość wyjścia z pociągu i zrobienia ciekawych zdjęć. W samym miasteczku Kuranda najciekawszą atrakcją jest tropikalny las, lokalny rynek i kilka restauracji. W jednej z nich spróbowaliśmy mięsa z krokodyla.

mieso-krokodyla
Mięso z krokodyla

Green Island National Park

green-island
Gotowi do snorkelingu na Green Island
 • czas: cały dzień;
 • cena wycieczki: 85 AUD (dorosły); 43 AUD (dziecko).

Green Island to niewielka piaszczysta wyspa koralowa. Znajduje się 27 kilometrów od Cairns. Dostaniecie się na nią promem, obsługiwanym przez jednego z wielu dostępnych na miejscu operatorów. W trakcie wycieczki będziecie mieli możliwość uprawiania snorkelingu na Wielkiej Rafie Koralowej, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedną z zapewnianych przez organizatora wycieczki atrakcji, jest również wyprawa łodzią ze szklanym dnem. W trakcie kilkunastominutowej eskapady będziecie mogli podziwiać toczące się podwodne życie na głębokich wodach oceanu.

lodz-ze szklana-podloga-green-island
Obserwowanie rybek z pokładu statku

Kolejną ciekawą propozycją na wycieczkę z Cairns jest Fitzroy Island, która stanowi alternatywę dla wycieczki na Green Island.

Po przygodzie na Green Island oraz wycieczce do Kurandy za cel naszej dalszej podróży obraliśmy odwiedzenie okolicznych wodospadów.


Wodospad Josephine

josephine-waterfall
Wodospad Josephine

Pierwszym odwiedzonym przez nas miejsc był Josephine Waterfall, który spływa z gładkiej, o dużej powierzchni skały. Przypomina on zjeżdżalnię i taką też spełnia rolę, wywołując uśmiech na twarzach młodszych, jak i tych większych uczestników zabawy. To popularna atrakcja turystyczna z dużym naturalnym basenem, otoczonym przez niesamowite lasy deszczowe. Spektakularny wygląd został utworzony przez płynącą między skałami rzekę, która w porze deszczowej podnosi swój poziom. Odwiedzając wodospady, zabierzcie ze sobą stroje kąpielowe i ręcznik (rzeki często są oddalone kilkadziesiąt metrów od parkingu). Pamiętajcie, że spacery w upale zakończone kąpielą w zimnej wodzie to jedna z przyjemniejszych przerw na trasie podróży po stanie Queensland.


Wodospad Millaa Millaa

millaa-millaa-waterfall
Wodospad Millaa Millaa

Millaa Millaa to podobno najczęściej fotografowany w Australii wodospad. Powstał ok. 1,5 miliona lat temu i ma wysokosć 18,3 metra. U podnóża tego wodospadu można zażyć orzeźwiającej kąpieli.

Z uwagi na ograniczony czas i chęć zobaczenia jak największej liczby atrakcji w stanie Queensland, nie odwiedziliśmy nawet połowy wodospadów, które oferuje ten przepiękny stan. Próbowaliśmy jeszcze zobaczyć Zillie Falls -niestety zejście do podnóża wodospadu nie było przygotowane na turystów w japonkach 🙂

Nasyceni widokami rwących rzek i wodospadów, pojechaliśmy na poszukiwanie prehistorycznych ptaków.


Etty Bay

kazuar-etty-bay
Kazuar spotkany w Etty Bay

Większość turystów odwiedzających Etty Bay udaje się tam na spotkanie z kazuarem. Poza zobaczeniem prehistorycznego ptaka, miasto to nie oferuje wielu atrakcji. Będąc w pobliżu miejscowości Etty Bay postanowiliśmy spróbować swojego szczęścia. Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni, gdy chwilę po przekroczeniu tabliczki Etty Bay, na naszej drodze stanął ponad metrowy ptak. Nie mieliśmy wątpliwości, że to właśnie dla niego, tam przyjechaliśmy.

Nie wiem czy wiecie, że przodkami kazuarów są dinozaury? Fakt ten potwierdza twardy hełm znajdujący się na ich głowach. Kolejną ciekawostką dotycząca tych ptaków jest informacja, że samica po złożeniu 3-8 jaj opuszcza gniazdo, a dzieci przez kolejne 18 miesięcy samotnie wychowuje samiec. Osobiście widzę w tych ptakach jeszcze więcej podobieństw do gatunków zagrożonych wyginięciem, niż sam fakt posiadania na głowie hełmu. A wy co o tym myślicie?

Należy również pamiętać, że zwierzęta te potrafią być niebezpieczne, więc obserwujcie je z odpowiedniej odległości i nie próbujcie ich prowokować.

kazuar-znak-australia
Ostrzeżenie o kazuarach, Etty Bay

Mission Beach

mission-beach
Mission Beach

Jednym z przyjemniejszych pól kempingowych, na których mieliśmy okazję nocować było pole kempingowe przy Mission Beach. Niestety ani pogoda, ani napięty plan naszej wycieczki nie pozwoliły nam na leżenie w hamaku i relaks na plaży. Wielu Aussie (Australijczyków) spędza swoje urlopy właśnie na polach kampingowych, zlokalizowanych bezpośrednio przy plaży.

My natomiast o świcie ponownie przeorganizowaliśmy naszą sypialnię w środek transportu i wyruszyliśmy w kierunku Townsville.


Townsville

townsville
Molo w Townsville

Townsville to portowe miasteczko, które okresowo nawiedzane jest przez cyklony. Odwiedzając Townsville polecam zaplanować wjazdu na Castle Hill, z którego rozpościera się widok na panoramę miasta. Bardzo przyjemny jest również spacer promenadą, ciągnącą się wzdłuż lazurowego oceanu i piaszczystej plaży.

Chcąc zażyć kąpieli w Oceanie Spokojnym, najlepiej rób to w wyznaczonych, ogrodzonych miejscach. Będziesz mieć pewność, że nie spotkasz w wodzie niebezpiecznej meduzy, czy rekina (oba spotkania mogą zakończyć się śmiercią).

townsville-2
Plaża w mieście Townsville

Bowen

mango-bowen
Symbol Bowen, wielkie mango

Jedną z rzeczy, z której słynie miasto Bowen są najlepsze w Australii owoce mango. Z tego właśnie powodu, spacerując po mieście, można spotkać wielkie „rzeźby” mango.

Drugą rzeczą z której znane jest miasto Bowen jest fakt, że nakręcono w nim film „Australia” z Nicole Kidman i Hugh Jackman w rolach głównych. Bowen udawało wówczas położone na północy Australii miasto Darwin.

W okolicach miasteczka Bowen można również znaleźć piękne plaże i wspaniałe miejsca widokowe. Oprócz filtrów przecisłonecznych, zapasu wody i stroju kąpielowego warto pamiętać o spakowaniu maski i rurki do snorkelingu. W wielu miejscach będziecie mieli możliwość obserwacji podwodnego świata.

Horseshoe- Bay-4
Skały w Horseshoe Bay

Po kąpielach słonecznych i wodnych, zjedliśmy obiad nad brzegiem oceanu i ruszyliśmy w dalszą podróż, w poszukiwaniu kolejnych przygód.

obiad-z-widokiem
Obiad nad biegiem oceanu

Południową część naszej trasy po stanie Queensland opiszę w kolejnym poście. A teraz zostawiam was z tekstem piosenki, która wspaniale odzwierciedla klimat kamperowej wycieczki!

„Hit the Road Jack and don’t you come back,
No more no more no more no more.”

outback-australia
Droga szutrowa, Australia

6 Replies to “Trasa zwiedzania stanu Queensland (od Cairns do Bowen)”

 1. Co tu dużo pisać rewelacja! Bez auta raczej dużo się tam nie pozwiedza, choć nie wiem czy przestawiłbym się bezpiecznie na lewą stronę…

  1. Dzięki za komentarz!
   Co do jazdy po lewej stronie, to nie taki diabeł straszny, jak go malują 🙂 Ale prawda jest taka, że ciężko byłoby zwiedzić Australię innym środkiem transportu.

 2. Cudowne zdjęcie kangura. Utwierdziłam się tylko w przekonaniu, że Australia jest piękna. Niesamowity kraj. Zazdroszczę (oczywiście pozytywnie) takiej podróży. Nie wiem jak dużo trzeba mieć czasu żeby Australię zobaczyć choć pobieżnie, miesiąc? Dwa? Mam wrażenie, że ten kraj jest ogromny i pełen atrakcji.

  1. Australia jest ogromna i rzeczywiście na jej zwiedzanie trzeba mieć sporo czasu. My byliśmy już 3 razy i ciągle nam mało. Myślę, że miesiąc na zobaczenie jednego wybrzeża wystarczy, ale to wszystko zależy od tego, jak i co lubicie zwiedzać.
   Niemniej polecam serdecznie, bo nie tylko kangury zachwycają 🙂

 3. Bardzo ciekawa relacja z Australii.
  Miło się czytało i oglądało. Wiele fajnych wskazówek i rad.
  Teraz najchętniej wskoczyłabym pod taki wodospad 🙂
  Pozdrawiam ! 🙂

  1. Wodospady były chłodzące, żeby nie powiedzieć mrożące 😛

Dodaj komentarz