Basen i siłownia na osiedlu, czyli wynajem mieszkania w Singapurze

wynajem mieszkan w Singapurze

Przeprowadzka na drugi koniec świata to długofalowy, dość żmudny proces. Pomimo ogromu emocji i zmian które was dotykają trzeba wynając mieszkanie, znaleźć szkołę, nauczyć się poruszać po mieście, itp. Dziś, z perspektywy czasu widzę, że nasza przeprowadzka do Singapuru, miasta, w którym nigdy nie byliśmy, była „lekkim” szaleństwem. Na szczęście to wariactwo okazało się fajną przygodą i dzisiaj jestem dumna z tego co osiągnęliśmy. Kiedy siedzę już na „swoim” tarasie, w kuchni mam „swoje” talerze, a dziecko śpi pod „swoją” kołdrą, mogę powiedzieć, że czuję się tutaj jak w domu.

Życie w ciągłej zmianie

Choć z natury lubię zmiany i od zawsze były one częścią mojego życia, to jednak tutaj dopiero doświadczyłam jak istotne, jest dla mnie mieszkanie „na swoim”. Chciałabym dzisiaj Wam przybliżyć, jak wygląda wynajem mieszkania w Singapurze. Jak wygląda proces poszukiwań? I co należy wziąć pod uwagę, jeśli planujecie życie na równiku?

Rodzina na swoim

W naszym przypadku proces całkowitego „zasiedlenia” w Singapurze trwał około 2 miesięcy. Pierwszy temat, którego się podjęliśmy zaraz po przylocie, było poszukiwanie szkoły.

Edukacja w Singapurze i wybór szkoły międzynarodowej to temat równie skomplikowany, jak poszukiwanie mieszkania. Nic tutaj nie wygląda tak jak w Polsce, powiem więcej, nic nie wygląda nawet jak w Europie.

Kiedy już cały proces przeprowadzki mamy za sobą, mogę śmiało powiedzieć, że najważniejsza w naszym przypadku okazała się INTUICJA. Bo choć nigdy tutaj nie byliśmy, to zarówno szkołę, jak i osiedle, które ostatecznie wybraliśmy, znaleźliśmy przez internet i czuliśmy, że to jest „właśnie to”.


WYNAJEM MIESZKANIA W SINGAPURZE – RODZAJE:

 • serwis apartament

To raczej opcja na kilkutygodniowe, kilkumiesięczne mieszkanie w Singapurze. Jest to dość popularne miejsce, w którym ekspaci rozpoczynają swoją przygodę z życiem w mieście lwa. Są to umeblowane apartamenty, wyglądające raczej jak mieszkanie, niż hotel, w którym standardem są kuchnie i pełne wyposażenie. Najczęściej apartamenty są sprzątane codziennie, a w cenie wliczone jest śniadanie. Opcja ta jest droższa niż wynajem mieszkania, ale tańsza niż standardowy hotel. Bardzo często tego typu apartamenty są zlokalizowane w centrum miasta, mają basen, siłownię i inne udogodnienia.

serwis apartment, Singapur
Jeden z dostępnych serwis apartment, Singapur
 • condominiums

W polskim tłumaczeniu to po prostu osiedle tutaj nazywane potocznie „condo” czyli zespół bloków, najczęściej z własną ochroną, bramą wjazdową i wszystkimi atrakcjami, które oferuje dane miejsce. Jest to forma wynajmu mieszkań najczęściej wybierana przez ekspatów. Na tej formie mieszkań skupię się najmocniej, bo w niej mam doświadczenie i nie znam rodzin tutaj, które wynajmują inny typ mieszkań.

Condominium, Singapur
Condominium, Singapur
 • mieszkania rządowe, czyli HDB

Ponad 80% Singapurczyków żyje w mieszkaniach rządowych – HDB (Housing and Development Board). W tych miejscach można poczuć prawdziwe życie Singapurczyków. Można kupić świeże warzywa lub owoce od uncle, aunti (jak zwykle nazywają się miejscowi). Można także zobaczyć starszych panów grających o poranku w karty i popijających czarną jak smoła kopi (tutejsza kawa). Na parterze znajdują się zwykle sklepy z produktami pierwszej potrzeby, a także plac zabaw dla dzieci i miejsca wspólnych spotkań mieszkańców. Ta forma wynajmu jest zwykle tańsza, ale oczywiście rząd ją reguluje. Zanim wynajmiesz tego typu mieszkanie, upewnij się, że jego właściciel ma pozwolenie na wynajem.

Blok HDB, Singapur
Blok HDB, Singapur
 • czarno-białe domy, domy pod ochroną

Dla osób szukających lokalnych doświadczeń ta opcja może być ciekawa, choć również kosztowna. To interesująca alternatywa dla standardowego mieszkania w Singapurze. Jest to kwintesencja singapurskiego klimatu, ale również opcja dla najbogatszych. Są to zwykle przedwojenne budynki, niskie (co rzadko się zdarza w Singapurze) i bardzo oryginalne. Unikatowe mieszkanka „z duszą”, które pomimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych często kryją obszerne, przestronne mieszkania. Nierzadko jednak nieposiadające klimatyzacji i innych wynalazków XXI wieku, bez których nie wyobrażamy sobie życia w tropikach.

black-white house
Czarno-biały dom, Lablador Park, Singapur

WYNAJEM MIESZKANIA W SINGAPURZE – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Tak jak pisałam powyżej, skupię się na opisie szukania mieszkania w condominium z nastawieniem na mieszkanie rodzinne, bo takiego my poszukiwaliśmy. Nie mam więc doświadczeń w szukaniu kawalerki, czy też pokoju w mieszkaniu współdzielonym.

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja

W mojej ocenie jest to najważniejszy punkt, który trzeba przeanalizować, zanim rozpoczniecie poszukiwanie wymarzonego miejsca do mieszkania.

Spójrz przez pryzmat Singapuru!

Pamiętaj, że Singapur to nie Polska. Z wieloma tematami ludzie radzą sobie zupełnie inaczej niż nasi rodacy w kraju. Piszę to z naszej perspektywy (osób, które tutaj przyleciały bezpośrednio z Polski), a uwierzcie mi, że jesteśmy w mniejszości.

JAKIE RZECZY NALEŻY PRZEANALIZOWAĆ CHCĄC WYNAJĄĆ MIESZKANIE W SINGAPURZE?

 • odległość od szkoły/przedszkola, pracy;

Większość dzieci w Singapurze dojeżdża autobusami szkolnymi. Nie dotyczy to jedynie dzieci szkolnych, ale już 2/3 – letnich przedszkolaków. Więc jeśli nie chcecie mieszkać przy szkole (do której możecie przejść się na pieszo) to nie musicie przejmować się codziennym dowożeniem dziecka, bo praktycznie każda międzynarodowa szkoła dowozi uczniów do swojej placówki. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę czas dojazdu i możliwość wysiedzenia dziecka w autobusie. Jednak do większości szkół podróż trwa do 30 minut.

 • rodzaj transportu: komunikacja miejska, auto, taxi, rower/hulajnoga itp…

Komunikacja miejska w Singapurze jest bardzo dobrze rozwinięta, o czym już niejednokrotnie wspominałam, jednak czas dojazdu jest różny w różne miejsca. Najwygodniej jest mieszkać w okolicy stacji metra i przystanków autobusowych. Na luksus, zwany autem mało kto może sobie tutaj pozwolić, a taksówki są relatywnie tanie. Jednak mam wątpliwości czy można polegać jedynie na tej formie transportu.

 • odległość od centrum handlowego, sklepów;

Każdy z nas, ma inne preferencje zakupowe, ale jak wiadomo, warto mieć sklepy w bliskim otoczeniu. Jednak znowu temat zakupów (przynajmniej spożywczych) wygląda tutaj inaczej niż w Polsce. Z uwagi na to, że duża część ludzi nie posiada aut, bardzo popularne jest zamawianie zakupów on-line. Dostawy zakupów możliwe są przez 7 dni w tygodniu, zwykle od godziny 6 do 22.

 • odległość do najbliższych restauracji, hawker center (jeśli korzystacie);

Jeśli jak Singapurczycy nie planujecie gotować i przerzucicie się na tutejszą kuchnię, warto mieć restauracje czy hawker center w swojej okolicy. A może po prostu lubicie wypić poranną kopi wśród lokalnych. Dobrze jest to przemyśleć przed podpisaniem umowy.

 • odległość od opieki medycznej;

W Singapurze do lekarza idziesz z aplikacją, a najbliższego wyszukujesz w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz. Jednak wiadomo, że z chorym dzieckiem nie będziesz jechał na drugi koniec miasta.  Warto sprawdzić dostęp do opieki medycznej w wybranej okolicy.

 • wasz próg tolerancji na hałas;

Singapur jest wysoko rozwiniętym miastem, więc ciężko tutaj o ciszę i spokój, ale zapewniam Was, że można znaleźć takie miejsca, jeśli naprawdę jest to dla Was ważny aspekt w kwestii wyboru mieszkania. Dużo condo znajduje się niestety w pobliżu ruchliwych ulic i wtedy o wieczorny spokój ciężko zadbać. W wielu miejscach powstają nowe budynki i wówczas trzeba się liczyć z hałasem z placu budowy. Przy rozmowie z agentem warto dopytać o plany zagospodarowania terenu.

 • lubicie cisze i spokój, czy tętniące życiem miasto?

Jeśli lubicie nocne życie, to Singapur może Wam sporo zaoferować, więc można od razu zamieszkać w okolicy, która dostarcza tego typu atrakcje. Jeśli wolicie jednak poranny jogging nad oceanem, to weźcie to od razu pod uwagę, żeby nie musieć jeździć na drugi koniec miasta do parku.

 • czy macie własne meble?

Tak jak pisałam w poście na temat pakowania, część rodzin zabiera ze sobą meble. Zdecydowana część wynajmowanych mieszkań nie jest umeblowana, ale można znaleźć również takie, które będą posiadały meble. Jednak mieszkania są zwykle urządzone w „expat taste”- to tekst skopiowany z ogłoszenia- czyli 100% mebli z IKEI. Jeśli jesteś pierwszym wynajmującym, to masz szczęście, ale jeśli kolejnym, to możesz nie być zadowolony z jakości wyposażenia.

 • ile pokoi potrzebujecie, czy będziecie mieli pomoc domową (helper)?

Ilość pokoi w Singapurze liczy się podobnie jak w całej Europie bez salonu. Czyli polskie 3 pokoje, to tutejsze 2 sypialnie + salon. Przed wynajmem dobrze jest mieć podjętą decyzję czy będziecie decydowali się na pomoc domową. Jeśli tak, musicie mieć dla niej jakiś pokój/bomb shelter, czy jakikolwiek kącik, w którym Pani będzie miała swoje rzeczy. Starsze mieszkania posiadają osobne pokoje z łazienką, o czym wspominałam w poście o gosposiach.

 • czy chcecie żyć wśród lokalnych ludzi, czy ekspatów?

Tak jak pisałam powyżej, są miejsca, w których mieszka większość lokalnych, ale też typowo międzynarodowe condominimum. W tych drugich mieszka bardzo dużo rodzin w podobnej sytuacji do twojej. Oczywiście każdy jest z innego kraju, z inną historią przeprowadzkową, ale wiele was łączy. Wszyscy jesteście na obczyźnie, szukacie fajnych sąsiadów i borykacie się z podobnymi problemami.

 • a na koniec najważniejsze: jaki macie BUDŻET na wynajem?

Myślę, że nie jest to już temat na ten post, ale musicie wiedzieć jakim budżetem dysponujecie. Ceny wynajmu mieszkań w Singapurze są bardzo różne. Jednak dobrze jest założyć sobie jakieś widełki, żeby nie oglądać mieszkań, których koszt wynajmu będzie wyższy niż was miesięczny dochód. Bo w Singapurze ciężko określić górne granice cen wynajmu, o ile takie w ogóle istnieją…


JAKI JEST STANDARD WYNAJMOWANYCH W SINGAPURZE MIESZKAŃ?

Mieszkania, które najczęściej wybierają ekspaci, mają wiele udogodnień, o których w Polsce możemy tylko pomarzyć. I jak to określił Maks, witając dziadków na lotnisku: „zobaczycie, mieszkamy jak w bajce…” I choć pewnie ta bajka nie będzie trwała całe życie, to doceniam każdy dzień, który w niej spędzam 🙂 Standardowe udogodnienia condominium to:

 • basen lub baseny;
 • jacuzzi;
 • strefa grillowa ze stolikami, grillem, zlewem, miejscem do przygotowania jedzenia;
 • siłownia;
 • kort tenisowy;
 • facility room – czyli pokój z klimatyzacją, np. do czytania książek;
 • inne pomieszczenia do wspólnego użytku: np. w celu urządzenia urodzin dziecku, czy odbycia jogi z instruktorem.

Są też mieszkania z własnymi basenami na tarasie albo z parkingami na wysokości mieszkania (za przeszkoloną szybą możesz oglądać swoje Porsche). Czasem winda dojeżdża bezpośrednio do mieszkania. Część mieszkań otwierasz za pomocą odcisku palca, tak jak można odblokować dzisiaj telefony.

Myślę, że tym wpisem przybliżę wam, na jakie podstawowe pytania musicie sobie odpowiedzieć, chcąc wynająć mieszkanie w Singapurze. Sprawy formalne i koszty, jakie musicie ponieść przystępując do umowy o wynajem to już osobny temat.


Jeśli masz pytania, zadaj je w komenatrzu.


7 Replies to “Basen i siłownia na osiedlu, czyli wynajem mieszkania w Singapurze”

 1. Singapur to cudowne futurystyczne miasto. Mogłabym tam zostać na dłużej 🙂 niestety mój czas w Singapurze już minął ale chętnie tam kiedyś jeszcze wrócę

 2. Powiem Ci że opcja kupna mieszkania z basenem, siłownią i sauną jest również możliwa w warszawie. Szukając mieszkania trafiliśmy na takie osiedla i faktycznie jest to bardzo fajna sprawa.

  1. Masz rację, ja nawet widziałam w W-wie osiedle z odpowiednikiem tutejszego „facility room”. Szkoda tylko, że pogoda w Warszawie nie jest taka jak w Singapurze i basen musi być w budynku.

 3. Czesc! Wraz z cala rodzina planujemy przeprowadzke do Singapuru. Chcielismy zabrac ze soba kilka sprzetow typu komputer, ekspres, zelazko itp. Chcialam zapytac z z jakiej firmy transportowej korzystaliscie przy przeprowadzce?
  Z gory dzieki.
  Magda

  1. Witam, nasze rzeczy były transportowane drogą lotniczą. Korzystaliśmy z firmy CROWN: https://www.crownrelo.com/intl/en-sg/ – godna polecenia, profesjonalna firma, specjalizująca się w przeprowadzkach do Azji.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 4. Achhh….moje marzenie wielkie marzenie ale dolne swojego!!!

  1. Monika, powodzenia! Trzymam mocno kciuki 🙂

Dodaj komentarz