Atrakcje Hanoi, które musisz zobaczyć

wejscie-do-swiatyni-ngoc-son

Kiedy przyjeżdżasz do Hanoi na dłużej niż jeden dzień proponowałabym dać sobie czas na doświadczanie unikalnego klimatu panującego w stolicy Wietnamuzanim zaczniesz zwiedzanie topowych atrakcji. Jeśli jednak plan Twojej wycieczki nie przewiduje dodatkowych dni na spacerowanie albo po prostu jesteś typem turysty, który preferuje tradycyjne zwiedzanie, przygotowałam dla Ciebie listę atrakcji, które warto zobaczyć, będąc w Hanoi. Zawsze jednak pamiętaj, by w międzyczasie poczuć klimat miasta i mieć oczy dookoła głowy, bo skutery są wszędzie…


NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE HANOI:

Atrakcja 1 – „train is coming…”

pociag-hanoi
Train Street, Hanoi

To dla mnie absolutny HIT Hanoi, choć nie znajduje się zwykle na szczycie przewodników turystycznych (o ile w ogóle został w nich wspomniany). W samym centrum miasta znajdują się tory, wzdłuż których stoją domki, a w nich toczy się normalne życie. Na torach odbywają się spotkania, dzieci hasają beztrosko między przejazdami pociągów, a co sprytniejsi otworzyli tam hipsterskie knajpki, skąd z zimnym piwkiem w ręku można podziwiać przejeżdżający pociąg. Nie ma żadnych zakazów, nakazów, a także widocznego dla wszystkich rozkładu jazdy. Turyści ochoczo robią sobie na torach zdjęcia i raczej nikt nie jest przejęty faktem niebezpieczeństwa tego miejsca.

train-street
Spotkanie na torach

Na obejrzenie przejeżdżającego pociągu wybraliśmy się dwukrotnie w ciągu jednego dnia i udało nam się zobaczyć 5 przejeżdżających kolejek. Mieliśmy dużo szczęścia, bo wiem, że czasem przejeżdżają jedynie dwa na dob

Potężna lokomotywa przejeżdża dosłownie metr od Ciebie. Serce zaczyna mocniej bić, a w głowie przebiega tysiąc myśli. Przyznam szczerze, że to niecodzienne doznanie, które naprawdę warto przeżyć!

Atrakcja 2 – Jezioro Odzyskanego Miecza

jezioro-odzyskanego-miecza
Jezioro Odzyskanego Miecza, z Żółwią Wieżą

Jezioro Hoan Kiem mieści się w centrum Hanoi, wokół którego toczy się życie mieszkańców. To tutaj spacerują zakochane pary, odbywa się handel pamiątkami czy uliczne tańce do późnych godzin nocnych. Będąc w stolicy Wietnamu, wielokrotnie będziecie do jeziora wracali, bo to właśnie przy nim jest most wschodzącego słońca czy też najstarsza buddyjska Pagoda. W południowej części jeziora znajduje się odcięta od lądu wyspa, na której stoi Żółwia Wieża (Thap Rua), będąca symbolem Hanoi i legendy, od której pochodzi nazwa jeziora.

Według jednej z nich w jeziorze żyje ponad 100-letni żółw, który niektórym się objawia. Jeśli nie uda Ci się go dojrzeć, niedaleko pagody można kupić żółwika, sprzedawanego z miski. Żółwie są przetrzymywane w okropnych warunkach, a te „pokazowe” są dosłownie przywiązane do miski na sznurku. Oczywiście jest to nielegalne. Byliśmy świadkami wkroczenia policji w miejscu, gdzie były sprzedawane żółwie, które właśnie oglądaliśmy. W sekundę żółwie znalazły się w czarnym worku i biznes na chwilę został zamknięty.

zolwie-przy-pagodzie
Handel żółwiami przy Pagodzie

Atrakcja 3 – słynny czerwony most i Świątynia Ngoc Son

czerwony-most-hanoi
Most Wschodzącego Słońca

Most Wschodzącego Słońca to jedna z topowych atrakcji Hanoi, która znajduje się na jeziorze Hoan Kiem. Drewniany, czerwony most prowadzi do Świątyni Ngoc Son. Tutaj każdy turysta robi sobie pamiątkowe zdjęcie, a most jest częstym motywem przewodnim w opisach atrakcji Hanoi.

W Świątyni można zobaczyć, jak wygląda nabożeństwo, jakie dary daje się bogom, a także obejrzeć ponad 2-metrowego żółwia złowionego ponad 50 lat temu w jeziorze.

Atrakcja 4 – Uniwersytet Narodowy, poetycko nazwany Świątynią Literatury

świątynia-literatury
Wejście do Świątyni Literatury

To niewątpliwie miejsce, w którym warto się zatrzymać z kilku powodów: żeby poczuć naukowy klimat dawnego uniwersytetu, żeby odetchnąć od upałów, a także pokontemplować w ciszy, z dala od zgiełku tętniącego życiem Hanoi. Świątynia została wybudowana w 1070 roku, pełniąc początkowo rolę religijną, by po 6 latach stać się Uniwersytetem Narodowym. Studia trwały nawet 7 lat i tylko nieliczni je kończyli. Dla uszanowania tych, którym się to udało ich nazwiska są wyryte na kamiennych tablicach, które możemy podziwiać w świątyni. Świątynia składa się z ogrodów, pagody ze świątyniami, Studni Czystości Niebiańskiej oraz z 4 z 5 zachowanych dziedzińców. Bogactwo detali, przyroda i unikatowość miejsca sprawia, że warto do niego wstąpić.

dzwon-w-sw-literatury
Dzwon w Świątyni Literatury

Atrakcja 5 – odwiedziny u Wujka Ho, czyli Mauzoleum Ho Chi Minha

mauzoleum-ho-chi-mint
Mauzoleum Ho Chi Minta

Niestety nam odwiedziny nie udały się w całości, ponieważ zabalsamowany Ho Chi Minh był w konserwacji. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcecie wejść, obejrzeć przywódcę Wietnamu w całej okazałości należy odpowiednio się ubrać i przygotować na stanie w długiej kolejce. Odwiedziny są możliwe w godzinach porannych, a przed wejściem będziecie poproszeni o pozostawienie wszystkiego, z czym przyszliście (plecaki, torebki, aparat, itp.).

palac-prezydencki-hanoi
Pałac Prezydencki

Chcąc otrzeć łzy z nieudanego wyjścia i konieczności wczesnej pobudki, udaliśmy się do Pałacu Prezydencji i domu Ho Chi Minha, skąd sprawował władze. Kompleks składa się z Pałacu Prezydenckiego, w którym przywódca nigdy nie zamieszkał, a jedynie przyjmował gości. Obok Pałacu stoi Dom nr 54 oraz 3 auta, którymi przemieszczał się Ho Chi Minh. Jest tam również alejka, na której uprawiał poranny jogging i staw rybny. Można obejrzeć także przytulny dom na palach, który ma świadczyć o tym, że żył on skromnie. Obok kompleksu znajduje się również ogromne Muzeum Ho Chi Minha, dla jeszcze bardziej zainteresowanych tematyką.

Ogrody przy Muzeum Ho Chi Minta

Atrakcja 6 – Pagoda Jednej Kolumny – Chua Mot Cot

pagoda-jednej-kolumny
Pagoda Jednej Kolumny

Ta atrakcja Hanoi mieści się niedaleko kompleksu Ho Chi Minha, więc wycieczkę najlepiej zaplanować tego samego dnia. Pagód w Hanoi mamy wiele, ale ta jest jedną z najbardziej znanych. Legenda głosi, że została ona zbudowana na cześć nienarodzonego dziecka cesarza, któremu przyśniła się bogini na kwiecie lotosu podająca mu dziecko. Gdy na świat przyszedł jego syn, cesarz w podzięce nakazał wybudowanie pagody kształtem przypominającej wyłaniający się z wody kwiat lotosu. W Pagodzie zostawiane są przeróżne dary – od pieniędzy czy kwiatów zaczynając, na ciastkach i Coca Coli kończąc.

Pamiętajcie, że do Pagody nie wejdziecie w krótkich spodenkach (potwierdzam doświadczeniem).

Atrakcja 7 – Tran Quoc Pagoda – najstarsza buddyjska Pagoda

tran-quoc-pagoda
Pagoda Tran Quoc

Najstarszą buddyjską Pagodę znajdziecie na małej wysepce na wschodzie West Lake. Jedną z największych, bo licząca ponad 15 metrów wysokości, atrakcją Pagody jest wieża zbudowana z czerwonej cegły. Na każdym z 11 pięter znajdują się okienka, a w nich mini-pomniki buddy. W Pagodzie znajduje się buddyjska, kolorowo przystrojona świątynia, w której często można spotkać modlących się wiernych.

posag-buddy-pagoda
Posąg Buddy w jednym z okienek wieży

Atrakcja 8 – Katedra Świętego Józefa

katedra-sw-jozefa
Katedra Świętego Józefa

Znajdująca się w dawnej francuskiej dzielnicy potężna neo-gotycka Katedra Świętego Józefa, zbudowana została na wzór paryskiej Notre Dam, by pełnić rolę katolickiej świątyni w stolicy Wietnamu. Budynek wygląda dość mrocznie, tym bardziej że z powodu panującego klimatu jest pokryty pleśnią i grzybem. Wewnątrz budynku witraże okienne tworzą interesujący klimat, który ociepla wizerunek tego tajemniczego miejsca.

Atrakcja 9- Opera House

opera-hanoi
Opera

Budynek o unikalnej architekturze, zbudowany przez rząd francuski na początku XIX wieku. Niestety do opery nie wejdziemy, koncerty odbywają się średnio raz w miesiącu. Podobnie jak przed Katedrą Świętego Józefa, tutaj również mamy duże szanse na spotkanie młodych par robiących sobie sesje ślubne.

Atrakcja 10 – Cesarska Cytadela

cytadela-hanoi
Cytadela Cesarska

Część cytadeli w ciągu wieków ulegała zniszczeniu, ale wiele jej elementów nadal pozostała. Daje nam to możliwość „przeniesienia” się w czasie. Centralnym punktem Cytadeli jest potężna wieża, z dumnie powiewającą na wietrze flagą Wietnamu. Cytadela była przez kilka wieków miejscem rezydencji wielu dynastii panujących w Hanoi, które przez lata miało zmienianą nazwę.

W 2010 roku Cytadela Cesarska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Dodatkowe atrakcje Hanoi:

Atrakcje Hanoi, które na pewno warto zwiedzić jeśli przebywa się w mieście dłużej niż kilka dni, albo po prostu lubi się tego typu miejsca to Muzeum Etnograficznego oraz Teatr Kukiełek na Wodzie.


W Hanoi można skorzystać z wielu płatnych wycieczek, jak na przykład: jednodniowe zwiedzanie miasta, tour po restauracjach, czy też wycieczki wyjazdowe do okolicznych atrakcji. My wybraliśmy się do słynnego Halong Bay na jednodniową wycieczkę. Utwierdziła nas ona tylko w przekonaniu, że zorganizowane, grupowe wycieczki nie są naszą ulubioną formą zwiedzania. Natomiast topowe w przewodnikach atrakcje, czasem potrafią rozczarować…ale o tym opowiem innym razem.


6 Replies to “Atrakcje Hanoi, które musisz zobaczyć”

  1. Chyba właśnie w Operze byłam na przedstawieniu – „My village” – było świetne i z tego co pamiętam w wakacje przedstawienia odbywały się dosyć często.

    1. Dzięki za informację, pozdrawiam 🙂

  2. Wietnam to moje marzenie podróżnicze 🙂 Nie słyszałam nigdy o tym miejscu gdzie można obserwować przejeżdżające pociągi. Na pewno bym tam poszła bo lubię takie miejsca 🙂 Czy wchodząc do mauzoleum Hi Chi Minha zostawia się rzeczy w jakimś bezpiecznym miejscu?

    1. Niewiele właśnie w przewodnikach piszą o Train Street, a mnie naprawdę zafascynowała. W Mauzoleum rzeczy są zostawiane w szatni – są więc tam bezpieczne 🙂 Pozdrawiam

  3. Bardzo lubię czytać teksty o miejscach, w których już byłam 🙂 wracają wspomnienia, można nabrać nowej prespektywy, a do tego dowiedzieć się, co się ominęło. W Hanoi mieszkaliśmy w hotelu blisko torów kolejowych i chyba aż tak nas nie zafascynowały, ale nie wiedzieliśmy o barach. Wtedy może byśmy się skusili, bo to musi być ciekawe doświadczenie 🙂

    1. Karolina, może następnym razem nie wybieraj hotelu blisko torów. Mnie też by one wtedy nie interesowały 😉 A knajpki naprawdę miłe i klimatyczne. Pozdrawiam

Dodaj komentarz