10 najciekawszych atrakcji Bangkoku

wat-arun

W Polsce pora jesienno-zimowa w pełni, może więc ktoś z Was myśli o wyjeździe do Tajlandii? Miesiące między listopadem a styczniem są najlepszymi do zwiedzania tych właśnie regionów Azji. My w stolicy Tajlandii, Bangkoku spędziliśmy 4 dni.  Czy te kilka dni w największym mieście Tajlandii wystarczą, żeby zobaczyć najciekawsze atrakcje? Moim zdaniem w zupełności. Oczywiście, jeśli planujesz dłuższy pobyt, to bez problemu znajdziesz atrakcje, które można odkrywać w Bangkoku.

Według statystyk Bangkok jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Na taką pozycję zasłużył głównie ze względu na połączenie azjatyckiej kultury z nowoczesnością. Jeśli do Bangkoku wybierasz się po raz pierwszy, zapraszam do wpisu, gdzie znajdziesz praktyczne porady. Poza tym stolica Tajlandii to królestwo masażu, życia nocnego i pysznego jedzenia. Także kiedy, odhaczysz wszystkie świątynie z przewodnika, możesz dalej cieszyć się wakacjami. Powiem więcej, wtedy dopiero zaczniesz prawdziwe wakacje!

W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was moje TOP 10 najciekawszych atrakcji Bangkoku.

Atrakcja 1. Świątynia szmaragdowego Buddy – Wat Phra Kaew

wat-phra-kaew-4
Mityczne „stwory” w Wat Phra Kaew

Świątynia Phra Kaew to jedna z najciekawszych atrakcji Bangkoku, a zarazem wizytówka tego miasta. Grzechem będzie, jeśli przebywając w stolicy Tajlandii, nie odwiedzisz tego miejsca. Jeśli wybierasz się do Bangkoku tylko na jeden dzień, to rekomendowałabym zwiedzenie tej właśnie świątyni. Jest to ogromny kompleks, któremu musisz poświęcić około 2 godzin. Przygotuj się na tłumy turystów, dużą ilość zdjęć, a przede wszystkim niezapomniane doznania wizualne. Świątynia mówiąc wprost, ocieka złotem, a za każdym rogiem czai się jakiś przedziwny stwór.

Wejście do centralnego punktu Świątyni zwane bot, chronione jest przez parę lwów. To tutaj właśnie mieści się posąg szmaragdowego Buddy, rozmiarów niespełna 70 cm. Umieszczony on jest w gablocie, na ołtarzu i jest symbolicznym miejscem świątyni. Budda jest przebierany w odpowiednie szaty w zależności od pory roku, przez samego króla. Rytuał ten nazywany jest „gold clothing”, a aktualnie niewykorzystywana odzież jest przechowywana na wystawie, w „Pavilion Of Regalia”.

wat-phra-kaew
Giganty strzegące wejścia na teren Wat Phra Kaeo

Na terenie świątyni znajdziesz między innymi: Złotą Czedi, Mauzoleum Królewskie, Bibliotekę Phra Mondop, Panteon Królewski oraz Bot Szmaragdowego Buddy. Świątynia jest rozległa, dlatego przed wejściem dobrze jest zabrać mapkę, żeby nie ominąć żadnej z atrakcji.

wat-phra-kaew-6
Złote figurki w Wat Phra Kaew

Informacje praktyczne:

 • ubiór: długie spodnie, zakryte ramiona (można wypożyczyć na miejscu- wymagana kaucja)
 • koszt biletu: 500 THB (najdroższa świątynia w Bangkoku)
 • lokalizacja: mapa
 • godziny otwarcia: codziennie, w godzinach: 8.00-15.30

Atrakcja 2. Świątynia Świtu – Wat Arun

wat-arun-3
Wat Arun

Na drugim miejscu wśród najciekawszych atrakcji Bangkoku wymieniłabym Świątynie Świtu, czyli Wat Arun. Po pierwsze z uwagi na to, że jest to najstarszy zabytek stolicy Tajlandii, po drugie, że na wycieczkę docieramy tramwajem wodnym, co samo w sobie jest atrakcją. Świątynia znajduje się na prawym (zachodnim) brzegu rzeki Menam. Nazwa świątyni wywodzi się od hinduskiego bóstwa świtu – Aruna. W skład kompleksu świątynnego wchodzi: prangu, czyli smukła wieża typowa dla architektury Khmerów o wysokości 104 metrów oraz cztery mniejsze wieże, których wysokość wynosi od 80 do 85 metrów. Cały kompleks robi niesamowite wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy. Pierwotnie właśnie w tej świątyni przebywał Szmaragdowy Budda. Całość jest przepięknie udekorowana, tłuczoną, chińską porcelaną.

chinska-porcelana
Bogate ozdoby w Świątyni Arun

Widok na świątynie z każdej strony i o każdej porze dnia i nocy jest równie piękny. Według mojego osobistego rankingu ta świątynia znajduje się w pierwszej trójce najciekawszych atrakcji Bangkoku.

wat-arun
Widok na świątynie Wat Arun

Informacje praktyczne:

 • ubiór: długie spodnie, zakryte ramiona
 • koszt biletu: 100 THB
 • lokalizacjamapa
 • godziny otwarcia: codziennie, w godzinach: 9.00-17.00

Atrakcja 3. Świątynia Odpoczywającego Buddy – Wat Pho

wat-pho
Leżący Budda w Wat Pho

Przeglądając przewodniki, przygotowując się do wycieczki po Bangkoku, szybko się zorientujecie, że leżący Budda w nich króluje. Po widoku 70-centymetrowego Buddy, chcąc zobaczyć coś imponujących rozmiarów, zapraszam do Świątyni Pho. Przechodząc wzdłuż leżącego Buddy, masz wrażenie, że on się nie kończy. Odpoczywający Budda ma 15 metrów wysokości46-metrów długości. Podeszwy jego stóp mają 3 metry wysokości i 4,5 metra długości. Dodatkowo są pięknie wygrawerowane starożytnymi symbolami i inkrustowane masą perłową. Jest to jeden z największych posągów Buddy w Tajlandii, więc absolutnie musisz go zobaczyć!

Na terenie świątyni znajduje się około 400 posągów Buddy, czy uda Ci się je znaleźć?

wat-pho-3
Posągi Buddy w Wat Pho

W Wat Pho znajduje się również pierwsza, założona w Tajlandii szkoła masażu. Idąc wzdłuż ściany, gdzie leży Budda, zobaczysz 108 misek, do których miejscowi i turyści wrzucają satangi, które mają przynieść pomyślność i zdrowie w dalszym życiu. 108 to symboliczna liczba, odnosząca się do 108 działań i symboli, które pozwoliły Buddzie dojść do perfekcji.

wat-pho-4
Kompleks świątyń Pho

Informacje praktyczne:

 • ubiór: długie spodnie, zakryte ramiona
 • koszt biletu: 150 THB
 • lokalizacja: mapa
 • godziny otwarcia: codziennie, w godzinach: 8.00-17.00; przerwa między 12.00-13.00

Atrakcja 4. Świątynia Złotej Góry – Wat Saket

golden-mount
Widok na Golden Mount

Na Górę Świątynną doprowadzi Was 318 schodów. Wędrówka jest nieuciążliwa, bo przy schodach stoją instrumenty muzyczne, a po lewej stronie rozpościera się widok na miasto. Im wyżej dochodzimy do szczytu, tym widok staje się przyjemniejszy dla oka.

golden-mount
Schody na Golden Mount

Nie zrażajcie się również faktem, że jest to kolejna propozycja świątyni, tym razem możecie zadowolić się niesamowitym widokiem na panoramę miasta. Na szczycie góry znajduje się również złota chedi, o wysokości 58 metrów, w której przechowywane są relikwie Buddy.

panorama-z-golden-mount
Widok na miasto, z Golden Mount

Informacje praktyczne:

 • ubiór: bez obostrzeń
 • koszt biletu: 50 THB
 • lokalizacja: mapa
 • godziny otwarcia: codziennie, 9.00-17.00

Atrakcja 5. Dom Jima Thompsona

dom-jima-thomsona
Dom Jima Thomsona

Jeśli jesteś wielbicielem antyków, wysmakowanego wystroju wnętrz i ludzi z pasją, to to miejsce jest dla Ciebie. Dom Jima Thompsona to oaza spokoju w iście szalonym Bangkoku. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o jego bogatym życiu prywatnym i zawodowym. Dom jest utrzymany w przepięknym stylu, mnóstwo drewna, posągów, obrazów i zieleni, pozwalają Ci na chwilę cofnąć się w czasie. Równie tajemnicza była historia śmierci Jima, który pewnego dnia nie wrócił do domu po wycieczce do przyjaciela, mieszkającego w Malezji.

Jim Thomson był amerykańskim szpiegiem, żołnierzem, wizjonerem, architektem, a najbardziej znany był z ożywienia przemysłu jedwabniczego w Tajlandii. Będąc tam, będziecie mieli okazję podejrzeć jak wygląda produkcja jedwabiu, a także kupić apaszkę lub sukienkę wyprodukowaną z tego surowca.

Informacje praktyczne:

 • ubiór: bez obostrzeń
 • koszt biletu: 150 THB
 • lokalizacja: mapa
 • godziny otwarcia: codziennie, 9.00-18.00

Atrakcja 6. Wat Ratchanadda z Loha Prasat – Metal Castle (Żelazny Zamek)

loha-prasat
Główny budynek Loha Prasat

Nie jest to miejsce szczególnie polecane przez przewodniki turystyczne, czy zaliczane do największych atrakcji Bangkoku. Mnie jednak to miejsce urzekło swoim spokojem, małą ilością turystów i w końcu możliwością cieszenia się urokami świątyni w ciszy. Przydomek Żelazny Zamek świątynia uzyskała dzięki 37 iglicom, do których budowy wykorzystano metal, niepopularny materiał używany przy powstawaniu świątyń. Ilość iglic nie jest przypadkowa, według buddyzmu 37 to liczba cnót wiodących człowieka do oświecenia.

wnetrze-loha-prasat
Wnętrze Loha Prasat

Wewnątrz Loha Prasat znajdują się kręcone schody, które wiodą na sam szczyt świątyni. Z niego można podziwiać piękną panoramę miasta i inne niedaleko zlokalizowane świątynie, m.in. Wat Saket.

widok-z-loha-prasat
Widok na miasto z Loha Prasat

Informacje praktyczne:

 • ubiór: wejście bez obuwia, strój bez obostrzeń
 • koszt biletu: datki na koszty utrzymania świątyni
 • lokalizacja: mapa
 • godziny otwarcia: codziennie, od 9-18.00

Atrakcja 7. Chatuchak Weekend Market

chatuchat-weekend-market
Widok na alejkę Chatuchak Market

Uważany za największy na świecie rynek Chatuchak to absolutny must see, jeśli będziesz w Bangkoku w ciągu weekendu. Na powierzchni 35 akrów znajduje się ponad 15 000 stoisk. Na targu kupisz dosłownie wszystko: od małych pamiątkowych bibelotów, po meble czy produkty spożywcze. W przeciwieństwie do innych azjatyckich targów ten jest nieco inny. Wśród ogromnej masy podróbek i chińskich wyrobów można wyłowić wyjątkowe perełki. Targ podzielony jest na 27 sekcji, więc nie chcąc się pogubić i oglądać interesujące nas produkty najlepiej zaopatrzyć się na wejściu w mapkę. Targ jest licznie odwiedzany przez turystów, jak i miejscowych więc warto wybrać się tam wcześnie rano, by uniknąć szalonych tłumów i nie popaść w zakupową gorączkę.

Informacje praktyczne:

 • ubiór: bez obostrzeń
 • koszt biletu: przygotuj gotówkę na zakupy 🙂
 • lokalizacja: mapa
 • godziny otwarcia: sobota i niedziela od 8.00-18.00

Atrakcja 8. Taling Chan Floating Market

floating-market
Sprzedaż z łodzi

Oddalony zaledwie kilka kilometrów od Bangkoku Taling Chan Floating Market jest wspaniałym pomysłem na niezapomnianą wycieczkę rzeką i zobaczenie na własne oczy jak wygląda pływający ryneczek. Jeśli dysponujesz większą ilością czasu, to podobno najlepsze dryfujące targi można obejrzeć w: Amphawa i Damnoen Saduak. Jednak jeśli podobnie jak my, czas masz ograniczony to Taling Chan pozwoli Wam poczuć klimat ryneczków na wodzie. Na miejsce dowiezie Was motoro-łódka. Wycieczka trwa do 2 godzin i warto wziąć pod uwagę prognozę pogody (w trakcie deszczu wycieczka jest średnio przyjemna).

Motorówka, którą dopływa się na targ

Na odwiedzonym przez nas targu można było kupić gotowe produkty z łodzi. Jednak największą popularnością cieszyły się posiłki podawane prosto z drewnianej łódki. Były to głównie owoce morza i ryby, przystrojone warzywami. Sposób podania był bardzo apetyczny. Posiłki spożywane były na małych krzesełkach, przy niskich stołach. Tutaj możesz poczuć prawdziwy klimat spożywania posiłków w Tajlandii.

tanglin-chan
Ryba przyrządzona na grillu, floating market

Informacje praktyczne:

 • ubiór: wygodny, przeprawa łódką
 • koszt biletu: 750 THB (transport łodzią); przygotuj gotówkę na zakupy 🙂
 • lokalizacja: mapa
 • godziny otwarcia: cały dzień

Atrakcja 9. Tajski masaż

tajski-uliczny-masaz
Tajski masaż, przy ulicy

Jeśli po całym dniu chodzenia po świątyniach, czy targowiskach masz ochotę odpocząć, nie musisz od razu kierować się w stronę hotelu. Udaj się na regenerację do jednego z ulicznych salonów masażu. Masaże odbywają się bezpośrednio na ulicy, a te większe salony mają gabinety wewnątrz. Usług jest całe mnóstwo: zaczynając od stóp, po nogi, plecy, ręce, a na głowie kończąc. Czas masowania także jest dostosowany do Twoich preferencji. Polecam, bo to niedroga i bardzo przyjemna chwila, która pozwoli Ci ruszyć w dalsze odkrywanie stolicy Tajlandii. Koszt masażu waha się od 150-300 THB za godzinę.

Atrakcja 10. Przejażdżka Tuk-Tuk-iem i autobusem

tuk-tuk
Popularne w Bangkoku taksówki: tuk-tuk

Typową dla Bangkoku formą przemieszczania się po mieście jest przejażdżka tuk-tuk-iem. To widoczny jak na zdjęciu ni to motor, ni to auto; mogący przewieźć od 2-4 pasażerów. Nazwałabym to raczej atrakcją turystyczną niż polecaną formą transportu po mieście. Po pierwsze dlatego, że ceny są porównywalne do taksówek (klimatyzowanych), po drugie, są wolniejsze i zależne od warunków atmosferycznych. Jak już uda Wam się ustalić stawkę, nie pozostaje nic innego jak rozkoszować się dziką, miejską przejażdżką.

autobus-bangkok
Trzy formy transportu w mieście: autobus, tuk-tuk i taxi

Wycieczka autobusem miejskim absolutnie powinna się znaleźć w kategorii najciekawszych atrakcji Bangkoku. Nieważne dokąd ważne, żeby spróbować tej niezapomnianej przygody. Autobusy w trakcie jazdy, mają pootwierane okna, często również drzwi. Zamiast klimatyzacji wielkie wiatraki mieszają powietrze ze spalinami dając Ci prowizoryczną ochłodę. Bilet kupujesz w autobusie od sprzedawcy i kontrolera biletów w jednej osobie…

Wszystko trzeszczy, krzesła się rozpadają, brak rozkładów jazdy i wyświetlanych przystanków powoduje, że „wrzucasz na luz” i jedziesz przed siebie… w końcu jesteś na wakacjach 🙂


10 Replies to “10 najciekawszych atrakcji Bangkoku”

 1. Mieszkałam w Laosie prawie 4 lata, więc w Bangkoku bywałam dosyć często 🙂 Aż mi się zatęskniło! No i pomimo kilkunastu wizyt w BKK, nigdy nie wybrałam się na Floating Marker!

  1. Floating Market to była jedna z pierwszych rzeczy, z którą kojarzyła mi się Tajlandia 🙂

 2. llona, świetne opisy i piękne zdjęcia. Właśnie zostałam fanką twojego bloga 🙂

  1. Bardzo mi miło 🙂 Pozdrawiam

 3. Alez zatesknilam za Bangkokiem! I czyzby wreszcie Wat Arun bez rusztowan? Nigdy nie mielismy szczescia zlapac tej niezwyklej swiatyni po remontach…a lezacy Budda – uwielbiam to pelne przepychu miejsce. Bardzo praktyczny wpis, daje oglad, co trzeba zobaczyc bedac w Bangkoku, super!🙂

  1. Hejka! Tak, Bangkok zdecydowanie na tak 🙂
   Wat Arun nie miało rusztowań, ale po schodkach na górę wejść nie mogliśmy… A widziałam na zdjęciach w internecie, że ludzie tam wchodzą… hmmmm…
   Wam się udało?
   Pozdrawiam

 4. Uwielbiam Azję 😀 Jej koloryt, smak i dźwięki. 🙂 Niby nie lubię wielkich aglomeracji, ale w Azji to co innego. Nie wiem jak to jest, gdy tam się mieszka i ma się to wszystko na wyciągnięcie ręki, ale to mi właśnie imponuje – różnorodność i dostępność. To może dać tylko wielka aglomeracja. 🙂

  1. Azja jest niesamowita !
   Pozdrawiam z Filipin 🙂

 5. Ale tam jest pięknie. Chyba muszę się wybrać na wycieczkę i na własne oczy zobaczyć te wspaniałości.

  1. Zdecydowanie tak 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz