10 kroków, które warto zrobić przed wyprowadzką z kraju

przygotowania do wyjazdu z kraju

O tym, że przeprowadzamy się 10 tysięcy kilometrów od domu zdecydowaliśmy pod koniec 2017 roku. Czasu na przygotowanie do wyjazdu z kraju, mieliśmy nieco ponad dwa miesiące. Wydawać by się mogło, że nie jest to krótki okres, ale na zamknięcie wszystkich spraw w Polsce, jednocześnie pracując i zajmując się dzieckiem okazało się nie lada wyzwaniem.

Idąc z duchem czasu, sprawy do załatwienia zaczęliśmy zapisywać na kartce papieru.

Jedne tematy wykreślaliśmy, żeby po chwili pojawiły się na niej kolejne.

10 najważniejszych tematów, o których przed wyjazdem z kraju nie można zapomnieć, spisałam poniżej. Może uda Wam się dzięki temu uniknąć lub zmniejszyć  „reisefieber”, który zagościł w naszym domu.


Jak się przygotować do wyjazdu z kraju?

KROK 1 – WIZA

Dokument, bez którego nasz pobyt w Singapurze nie byłby możliwy. Wizę (employment pass) do Singapuru otrzymuje się na podstawie umowy o pracę. Na jej wydanie czeka się około 2-3 tygodni. Wiza wydawana jest na 2 lata dla całej rodziny. Niepracujący małżonek i dziecko otrzymują dependant pass. Tak, w tym momencie, po raz pierwszy poczułam, że utraciłam swoją dotychczasową niezależność.

KROK 2 – ZGROMADZENIE DOKUMENTÓW

Pomyślcie o dokumentach, które będą Wam potrzebne w nowym miejscu. W większości przypadków dokumenty wymagają poświadczenia przez tłumacza przysięgłego – np. akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, raport ze szkoły/przedszkola o postępach w edukacji dziecka z ostatnich lat, czy też dyplomy ukończenia Waszych szkół. Na to ostatnie ja również się zdecydowałam – gdybym jednak stwierdziła, że „korpo” to moja jedyna droga do szczęścia w życiu zawodowym. Koniecznie sprawdźcie również ważność wszystkich dokumentów podróży – paszportu, dowodu osobistego, czy prawa jazdy (jeśli będziecie korzystali z niego na miejscu).

KROK 3 – SZCZEPIENIA

Najlepiej zabrać się za to jak najszybciej, ponieważ wiele zalecanych szczepień wykonuje się w odstępach miesiąca i 6 miesięcy (nam nie udało się zakończyć szczepień w kraju). Na wizytę umówiliśmy się w gabinecie medycyny podróży. Jeśli chodzi o sam Singapur szczepienia nie są wymagane, co najwyżej zalecane. W naszych planach podróżniczych są jednak inne kraje, dlatego zalecono nam parę szczepień, m.in. przeciwko: WZW A+B, durowi brzusznemu, błonnicy i tężcowi.

KROK 4 – BADANIA

Przed dłuższym wyjazdem warto wykonać komplet badań – minimum podstawowe i w miarę możliwości rozszerzone. Trzeba wziąć pod uwagę, że za granicą trochę czasu zajmie Wam odszukanie odpowiedniego lekarza, sprawdzenie jak działa Wasze ubezpieczenie, zaznajomienie się ze zwyczajami, czy terminami panującymi na miejscu. Myślę, że polska służba zdrowia jest dość skomplikowana w obsłudze, ale jak mówi przysłowie „lepsze znane piekło, niż nieznane niebo”.

KROK 5 – EDUKACJA DZIECI

Był to jeden z ważniejszych etapów naszej przeprowadzki. Kiedy podjęliśmy decyzję o wyjeździe z kraju nasz syn chodził do przedszkola. Musieliśmy zgłosić w przedszkolu do kiedy dziecko będzie uczęszczało i napisać oświadczenie, że edukację będzie kontynuowało poza granicami kraju. Po drugie w szkole (rejonowej) trzeba było również zgłosić, że dziecko wyjeżdża, żeby nas „nie ścigano” za unikanie nauki.

KROK 6 – WYMIANA WALUTY

Wyjeżdżając z kraju najkorzystniej jest wymienić pieniądze przed wyjazdem. Czasem, tak jak w naszym przypadku, może to wcale nie być takie proste. Dolar singapurski znaleźliśmy w jednym kantorze w Warszawie i to w ilości pozwalającej na utrzymanie się przez niewiele dłużej niż tydzień, więc lepiej tego tematu nie zostawiać na ostatni dzień (my ten błąd już popełniliśmy). Jeśli nie znajdziecie swojej waluty, pieniądze można wymienić na euro, a wówczas na miejscu na lokalną walutę albo zostaje karta płatnicza, ale o korzystnym kursie wymiany możecie zapomnieć.

KROK 7 – UPOWAŻNIENIE (notarialne) DLA BLISKICH

Dobrym pomysłem zamykając pewien rozdział swojego życia w kraju (zwłaszcza wyjeżdżając daleko od domu) jest upoważnienie rodziny, przyjaciół do reprezentowania Was przed urzędami, wspólnotami mieszkaniowymi, odbioru dokumentacji medycznej, czy innych czynności, które mogą się pojawić w trakcie Waszej nieobecności w kraju.

KROK 8 – REZYGNACJA Z UMÓW

Gdy planujemy wyjazd na dłużej niż rok, warto zrezygnować z umów/usług, z których i tak na miejscu nie będziemy korzystali. Dobrze oczywiście pozostawić konto w banku, ale np. internet, telewizję czy polski numer telefonu niekoniecznie…

KROK 9 – SPRZEDAŻ NIEPOTRZEBNYCH RZECZY

Nie ma potrzeby dłuższego chomikowania rzeczy, których nie planujecie zabrać ze sobą, albo których nie użylibyście przez następne 2-3 lata. W naszym przypadku, w końcu znalazł się pretekst, żeby sprzedać narty czy sanki, bo fanami sportów zimowych ewidentnie nie jesteśmy, a w Singapurze mogą się nie przydać. Poza tym przejrzyjcie stare: zabawki, ciuchy, a może macie auto, do którego w ciągu najbliższych paru lat nie wsiądziecie…

KROK 10 – WYNAJĘCIE MIESZKANIA

Jeśli zostawiacie w kraju mieszkanie/dom/garaż, cokolwiek co będzie stało puste, w trakcie Waszej nieobecności to warto pomyśleć o wynajęciu. Można to zrobić bezpośrednio, ale wówczas dobrze jest mieć kogoś na miejscu, kto w razie problemów tematem się zajmie. Innym sposobem jest zawarcie umowy z agencją, która załatwi wszystkie formalności za Was w zamian inkasując miesięczną prowizję od wartości najmu.

A na koniec, nie pozostaje Wam już nic innego jak otworzyć kartony, walizki i zacząć się pakować…

A tutaj przygoda rozpoczyna się od nowa… 🙂

Jak wyglądało pakowanie na drugi koniec świata, przeczytajcie w kolejnym poście.


3 Replies to “10 kroków, które warto zrobić przed wyprowadzką z kraju”

  1. Do punktu 4 podszedłem z pełnym zaangażowaniem. Wykonałem prawie pełnym przegląd organizmu i na szczęście dostałem pieczątkę ;). Przez całe swoje życie nie byłem na tylu badaniach, co na kilka miesięcy przed wyjazdem.
    Dodałbym chyba do tych badań także dentystę – nie ma nic gorszego niż ząb, który zacznie przeszkadzać 2 miesiące po wyjeździe ;).

  2. Andrzej, jak najbardziej zgadzam się z Tobą. Ja podobnie jak Ty, przed wyjazdem, wykonałam badania, o których istnieniu wcześniej nie miałam pojęcia 🙂 Do tematu dentysty też podeszłam z zaangażowaniem. W Singapurze „ta przyjemność” jest bardzo kosztowna i rzadko kiedy koszty pokrywa ubezpieczenie…

  3. Moja wyprowadzka byla zdecyowanie prostsza. Pozbylam sie tylko wszytskich moich rzeczy. Ale ruszalam w swiat w pojedynke i do Europy wiec nie ma co porownywac.

Dodaj komentarz